Publii

Trzecia Beta Publii - nowe funkcje i szablon

napisał
opublikowane
Publii - idzie ku coraz lepszemu
Na majowy, długi weekend twórcy nowatorskiego systemu CMS - Publii zafundowali nam trzecią odsłonę beta swojego oprogramowania.

Wprowadzono sporo poprawek zgłoszonych przez beta-testerów a także rozszerzono współpracę z serwisami hostingowymi, zwiększono bezpieczeństwo i niejako dołożono wisienkę na torcie w postaci atrakcyjnego szablonu "Portfolio".

Pisząc niniejszy artykuł mieliśmy okazję przetestować wakacyjny tryb publikowania postów w Publii. Całość została napisana offline. Synchronizacja, przez dość słabe połączenie komórkowe, zajęła ok 2 minut. 

Nowe funkcje - bezpieczeństwo, elastyczność i Amazon S3.

Bezpieczeństwo. Każdy, kto poświęcił wiele godzin na dopracowanie strony doceni nowe funkcje. Przede wszystkim bardzo cieszy funkcja backupu. Pojawiły się edytowalne parametry pozwalające kontrolować mołożenie na dysku zarówno plików naszej strony jak i plików kopii zapasowych. Możemy teraz spokojnie wykonać kopię i zabawić się bezpiecznie zmieniając szablon czy ustawienia bez obawy na utatę naszej dotychczasowej pracy.
Możemy przechowywać wiele kopii naszej strony i bezproblemowo przywrócić dowolną z nich.

Nowości. Szablony otrzymały dodatkową funkcjonalność - globalne ustawienie domyślnej widoczności elementów postu. Możemy uaktywnić bądź wyłączyć widoczność linków społecznościowych, komentarze, nawigację między postami itp.
Każdy post ma w ustawieniach te same opcje i możemy dla wybranych zmienić te ustawienia w dowolny sposób.

Strony Tagów, odpowiedników kategorii, otrzymały też nowe ustawienie wyglądu obsługiwane przez szablony. Możemy teraz znacznie elastyczniej dostosować funkcjonalność i układ elementów na tych stronach

Kolejną, bardzo oczekiwaną nowością jest możliwość tłumaczenia tekstów szablonu. 

Na razie odbywa się to poprzez "ręczne" edytowanie ciągów w pliku NazwaSzablonu.lang.json znajdującym się w katalogu szablonu. Trochę siermiężne, ale działa. Należy tylko uważać, żeby edytować właściwy plik gdyż znajdziemy dwa.. Ten, o który nam chodzi znajduje się w katalogu z nazwą naszej strony.

Opcja tłumaczenia jest na razie ograniczona wyłącznie do podstawowych elementów i nieprzetłumaczone zostają nadal np.: daty publikacji. Szkoda. Tym niemniej jest to krok w dobrą stronę.

Amazon Web Services S3 jest od teraz w pełni obsługiwane przez synchronizację Publii. Ta popularna na świecie chmura może być wykorzystana jako hosting lub miejsce przechowywania naszych plików bloga.

Przy okazji dodano też  w opcjach synchronizacji przesyłanie SFTP oparte na kluczu. Jest to kolejny krok wspierający obsługę różnorodnych serwisów hostingowych.

Szablon Portfolio - eleganckie rozwiązanie dla twórców.

Jeśli chcecie w atrakcyjny sposób przedstawić swoje prace wizualne - szablon Portfolio z pewnością Wam się spodoba!
Efektowna główna strona, kontrola nad rozmiarami i marginesami obrazów, wybór predefiniowanych opcji wyglądu portfolio i wiele innych. Wieloletnie doświadczenie twórców Publii w tworzeniu szablonów Wordpressa i Joomla daje gwarancję ciekawego i funkcjonalnego podejścia do tematu. Jednocześnie zachowana jest lekkość i szybkość działania strony a technologia AMP zapewnia rewelacyjną obsługę urządzeń mobilnych. 

Poprawki błędów i drobne usprawnienia

Usunięto między innymi błąd awarii programu podczas przerwania transmisji FTP, nie działający przycisk QUIT w systemie MacOS. Poprawiono wyświetlanie mediów w edytorze WYSIWYG i problemy z przyklejonym nagłówkiem w niektórych szablonach.

Pełny opis zmian i poprawek znajdziecie na stronie bloga Twórców Publii (w języku angielskim).

Komentarze