Publii

Publii - testujemy nowy CMS

napisał
opublikowane
Publi static blog
Publii Team

Nowa odsłona naszej strony jest Wielkim Testem!

Pojawił się nowy, wyjątkowy gracz wśród systemów zarządzania treścią. Czy się sprawdzi? Jak potoczy się jego rozwój? Będziecie mogli obserwować na przykładzie naszej strony!

PUBLII - Nowy system zarządzania treścią o rewolucyjnym podejściu do tworzenia stron.

Podstawową cechą wyróżniającą ten CMS jest sposób tworzenia strony, który nie wymaga połączenia z serwerem. Treść i wygląd edytujemy w specjalnym programie dostępnym na platformy Windows i iOS. Mamy mozliwość podglądu i potestowania naszej strony offline. Kolejnym krokiem jest przesłanie naszej strony na serwer.

Tu pojawia się znacząca różnica w działaniu systemu. Przed wysłaniem, strona jest renderowana i wyczyszczona ze zbędnego kodu opóźniającego ładowanie. To co trafia na serwer to schludny, szybki kod. Niemal czysty HTML i zminimalizowany CSS. Dzięki temu czas ładowania strony jest bardzo zoptymalizowany i przeglądarka nie traci czasu na interpretowanie wielu arkuszy stylów. Spory nacisk położono również na optymalizację obrazów.

Twórcy Publii nie zapomnieli też o elementach wspierających SEO a także o mikrokodach ułatwiających integrację z serwisami społecznościowymi.

System  wykorzystuje też technologię AMP (accelerated mobile pages) do renderowania szybkich stron, przyjaznych urządzeniom mobilnym.

Mamy odwagę spróbować!

Postaramy się relacjonować społeczności mozliwości i rozwiązania zwiazne z nowym systemem - Publii. Podjęliśmy już współpracę z twórcami CMS, raportując błędy i sugerując rozwiązania i funkcjinalności.

W związku z tym, że CMS jest jeszcze wciąż w fazie testów beta, mogą występować na naszej stronie różne, niezamierzone efekty. Na razie, część elementów nie ma tłumaczenia na język polski. Wierzymy, że wkrótce to się zmieni.

Jesteśmy podekscytowani mozliwością testowania Publii

Jak na razie, stronę, którą widzicie dało się skomponować i uruchomić w zaledwie kilka godzin. Program Publii dla Windows działa stabilnie. Czysty, łatwy interfejs pozwala w kilka chwil opanować podstawowe funkcje. Do wyboru jest kilka (na razie) szablonów strony.

Dotychczasowa funkcjonalność CMS wskazuje jako głównych użytkowników, blogerów.

Sama nazwa "Static Blog" a także możliwość pisania wyłącznie wpisów (post) i przydzielania im kategorii (tag) wskazuje tę właśnie grupę. A gdzie strony? Ano, nie ma! Ale to żaden problem, bo każdy wpis można wykluczyć z listy bloga i potraktować go właśnie jako stronę. Proste i eleganckie.

Tworzenie podstawowego menu jest banalnie intuicyjne. Publii jest wyposażony w wizualny edytor menu, gdzie założenie i aranżacja menu i podmenu to parę kliknięć myszką.

Wysłanie strony na serwer jest bardzo proste.

Wystarczy podać podstawowe dane połączenia FTP w konfiguracji programu i już można rozpocząć synchronizację. Dalej system sam zakłada wszystkie niezbędne katalogi i pliki. Pierwsze przesyłanie strony trwa trochę dłużej, za to późniejsze dodawanie i zmienianie elementów, czy wpisów trwa zaledwie kilka chwil. Idealne rozwiązanie dla podróżujących blogerów z ograniczonym dostępem do internetu.

Jesteśmy na wersji beta, więc można przyjąć, że różne funkcjonalności, własne motywy, wtyczki, tłumaczenia będą dostępne w przyszłości. Na razie bardzo nam brak sprawdzania pisowni w edytorze WYSiWYG dostępnym podczas pisania postów :-)
Poza tym ma on wszystkie podstawowe funkcje edycji tekstu, wstawiania odnośników, obrazów i wideo. Dostępna jest także edycja kodu HTML wpisu i odzyskania poprzednio zapisanej wersji.

Więcej wkrótce!

Komentarze